AS1358-BTTT-26
Mfr.Part #
AS1358-BTTT-26
Datasheet
AS1358-BTTT-26
Description
IC REG LIN 2.6V 150MA TSOT23-5
Stock
444
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
90 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features :
Over Temperature
PSRR :
92dB ~ 62dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Voltage Dropout (Max) :
0.12V @ 150mA